O Nas

Nasze Konie to Nasza Pasja...

Konie achałtekińskie to niezwykle szlachetna i szanowana rasa koni gorącokrwistych, które wywodzą się z Turkmenistanu.

O estetyce i budowie ciała konia achałtekińskiego panują sprzeczne opinie - wynika to z faktu, iż odbiega on od ogólnie przyjętych standardów szkoły zachodniej. To niezwykle ważna informacja, jeśli planowane jest kupno konia achałtekińskiego lub sprzedaż konia achałtekińskiego.

Przedstawiciele tej rasy zazwyczaj mają prostą, długą i raczej prostą sylwetkę, którą czasem przyrównuje się do charta. Głowa o prostym profilu osadzona jest na szczupłej i muskularnej szyi, natomiast ramiona pochylają się ku przodowi, co umożliwia miękki chód. Łopatki umiarkowanej długości, czasem o stromym ustawieniu, klatka piersiowa również szczupła, lecz umięśniona. Konie achałtekińskie posiadają również pochylony i ścięty zad oraz długie, smukłe i bardzo wytrzymałe kończyny z twardymi kopytami. Z uwagi na swoją budowę, konie achałtekińskie mają tendencję do postawy szablastej. Wysokość w kłębie waha się od około 145 cm do 170 cm, jako przeciętny wzrost uznaje się natomiast 157 cm.
Przed kupnem koni achałtekińskich lub sprzedażą koni achałtekińskich warto choć odrobinę poznać ich wielowiekowe pochodzenie. Mogą one poszczycić się bardzo długą historią, gatunek pochodzi bowiem od prastarej rasy koni turkmeńskich, będąc jednocześnie ich bezpośrednimi potomkami. Szacuje się, że istnieją od co najmniej 3000 roku p.n.e., od wieków były hodowane na terenach dzisiejszego Turkmenistanu w Azji Środkowej. Przez setki lat rasa ta była wykorzystywana do pracy i podczas wojen, a także na ówczesnych wyścigach. Ciekawostką jest, że konie achałtekińskie wpłynęły w znaczący sposób na wykształcenie rasy arabskiej oraz koni pełnej krwi angielskiej. Z powodu licznych wojen w regionie, liczebność koni achałtekińskich drastycznie zmalała, populację odbudowano za panowania Timura Chromego.
Bliskimi krewnymi koni achałtekińskich są konie kabardyńskie i jomudzkie. W 1938 roku otwarto program czystej hodowli, a w 1955 roku założono Międzynarodowe Towarzystwo Hodowli Koni Achałtekińskich.

Do najważniejszych cech koni achałtekińskich należy inteligencja, chęć do pracy, siła, wytrzymałość oraz odporność zarówno na upały, jak i bardzo niskie temperatury. Niezwykle sprawnie wypełniają polecenia swojego właściciela, są także szybkie i godne zaufania, dość łatwo uczą się nowych chodów. Wszystko to sprawia, że rasę tę wykorzystuje się bardzo często do wyścigów oraz rajdów długodystansowych. Często konie achałtekińskie można też spotkać w zawodach WKKW czy konkursach skoków, a także ujeżdżenia.

Oprócz tego wykorzystuje się je do krzyżowania z innymi rasami, aby dodać w ten sposób wyższej prędkości wyścigowej. Na przestrzeni lat konie achałtekińskie wielokrotnie udowadniały swoje wyjątkowe cechy, m.in. pokonując trasę aż 4128 kilometrów z Aszchabadu w Turkmenistanie do Moskwy w 1935 roku. Jednym z odcinków rajdu była kilkusetkilometrowa trasa przez pustynię, gdzie zwierzęta przez kilka dni nie spożywały wody. Łącznie ukończenie tego dystansu zajęło im zaledwie 84 dni.

Częste wyjazdy wgłąb Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu sprawiły, że sprowadziliśmy do Polski wyjątkowych przedstawicieli najlepszych achałtekińskich linii.

Zapraszamy do odwiedzin naszej stajni.

Hanna Plastinina
Zbigniew Kin

Nawiąż z Nami współpracę 😉